SAKRAMENTI
Krštenje

Krštenje Krštenje je prvi i temeljni sakrament Crkve. Onaj tko nije primio krštenje, ne može primiti ni jedan drugi sakramenat. Isus je ovaj sakrament ustanovio kad se, nakon uskrsnuća, ukazao svojim učenicima i rekao im: ” Dana mi je sva vlast na nebu i na zemlji! Pođite, dakle, i učinite učenicima sve narode krsteći ih u ime Oca i Sina i Duha Svetoga.” (Mt 28, 19-20). Krštenje nas čisti od istočnoga grijeha, kao i od svih drugih (vlastitih) grijeha te nam daje posvetnu milost. Po to sakramentu postajemo: djeca Božja, braća Kristova, članovi Crkve i baštinici Neba. Redoviti djelitelj sakramenta krštenja jest svećenik. U izvanrednim prilikama može krstiti svaki vjernik, pa i svaki čovjek, uz uvjet da izgovori riječi (formu) krštenja i da ima nakanu učiniti ono što Crkva čini tim obredom. Sakrament krštenja utiskuje u nas neizbrisivi pečat, stoga se krštenje prima samo jednom u životu. Što trebamo učiniti? 1. Trebate doći u župni ured te priopćiti želju za krštenjem. 2. Ugovoriti termin krštenja i pripravu za krštenje. 3. Od dokumentacije potrebno je donijeti: – rodni list djeteta – posvjedočenje župnika da dotična osoba može kumovati na krštenju. 4. Kum/ kuma djetetu na krštenju može biti osoba: – koja je dovoljno zrela za obavljanje te dužnosti, – koja je primila sakramente krštenja, potvrde i euharistije, a ako je u braku, da je crkveno vjenčana – koja je praktični vjernik. 5. Nabavite krsnu svijeću. 6. Ako ste iz druge župe, a dijete želite krstiti kod nas, potrebna Vam je SUGLASNOST Vašeg župnika.