Pobožnost 13 utoraka (2. utorak, 27.3.2012.)

S velikom radošću iščekuje se u našoj Župi pobožnost „13 utoraka Svetome Antunu“.  U Crkvi je nastala gužva sat vremena prije početka obreda. Mnogi hodočasnici bosi hode i po desetak kilometara da bi isprosili milost i uslišanje molitava.

Svetu Misu predmolio je i propovijedao vlč. Duje Kurtović iz Karlovca sa našim gvardijanom fra  Tonijem Vučemilović. Vlč. Duje Kurtović bio je đakon prije ređenja u ondašnjoj Crkvi Svete Terezije Avilske u Bjelovaru pa  smo ga prihvatili kao svoga.

Iznenadio nas je neobičnim početkom propovijedanja. Pozvao nas je da svi dođemo s druge strane oltara na što smo se svi nasmijali i pitali:“Što je njemu?“ Ubrzo smo shvatili da ga je na taj poziv potaknuo izraz naših lica. Svi smo, uglavnom, opterećeni našim svakodnevnim brigama kao što kaže u pjesmi „nevolja nas teška tišti“.

Današnji čovjek opterećen je  materijalnim, sve želi odmah i sada, nestrpljiv je, ugrizaju ga „zmije“ sadašnjeg  vremena posao, moć, karijera, reklame, reiki, joge, vanjski izgled… „Umrijet ćete u grijesima svojim “  govori Isus u današnjem čitanju Evanđelja po Ivanu (Iv 8, 24).

Kada je Izraelski narod hodao po pustinji nakon izbavljenja iz Egipta bio je nestrpljiv i ujedale su ih ljute zmije. Spašavao ih je pogled na mjedenu zmiju. Kako će se današnji čovjek spasiti? Gledanjem u Križ, a to znači vršiti volju Božju, staviti Boga na prvo mjesto a ne sebe, čovjeka. Nećemo se spasiti ako ćemo ići na pobožnosti a živjeti život suprotan Evanđelju.  Nećemo se spasiti čašćenjem Svetoga Antuna već nam taj svetac treba biti primjer kako živjeti i raditi. Trebamo  slijediti njegov primjer.

Što bi trebala biti naša karijera? Spasenje svih ljudi jer je to najvažnije za svakog čovjeka. Najvažnije je vršiti volju Božju, poništiti našu mlakost, bezvoljnost, trebamo moliti za druge u zajedništvu i ljubavi.

Nakon Svete Mise svi su željeli poljubiti relikvije Sv. Antuna, a izraz lica ljudi se zaista promijenio. Svi su se nekako razdragano smijali.

(Nada Bogi)

<< Prethodna 1 2 3 ... 119 120 121 122 123 Slijedeća >>