Pobožnost 13 utoraka (3. utorak, 03.04.2012.)

Pobožnost „13 utoraka Sv. Antunu“ u Bjelovaru

(Treći utorak 3.travnja 2012.)

Ovog utorka  u Svetom i Velikom tjednu veliko mnoštvo ljudi  okupio je Sv. Antun na Svetoj Euharistiji da bi se ispovjedili, čuli Riječ Božju i usmjerili pogled na Onoga koji nas je svojom Mukom i Križem otkupio i oslobodio od zla i propasti.

Mnogi su došli s nadom da im Gospodin preko svećenika kaže neku od Radosnih Riječi utjehe:“Ustani, uzmi svoju postelju i hajde kući svojoj“( Lk 5, 24);  ili „Kćeri, tvoja te vjera ozdravila, hajde u miru“ (Lk, 8, 48); „Hoću, očisti se“ (Mk, 1,41); „Idi, neka ti bude kako si vjerovao!“ (Mt 8, 13), „Hajde za mnom!“ (Mk 2,14).

„U dobroti svojoj, molimo te, Bože, spusti obilan dažd na svoju baštinu, inače ćemo pomrijeti u ovoj pustinji. Vode nemamo.“  (Usp. Ps 68, 10 i Br 20, 4).

Euharistiju je predmolio  i propovijedao  fra Josip Vukoja iz Župe Predragocjene Krvi Isusove iz Zagreba u koncelebraciji s našim gvardijanom Tonijem Vučemilović. Liturgijska čitanja govore o Proroku Izaiji koji je na trenutak obeshrabren i lomi se na svom putu, a Evanđelje o  Judi i Petru koji su radi svoje ljudske slabosti izdali Isusa u trenutke  Muke.

I mi se na svom putu lomimo i padamo, ne vidimo ni smisao ni svrhu svega što radimo, ali ne smijemo prestati činiti dobro. Ne činimo dobro radi ljudi da nas časte i slave već sva naša djela vidi  Nebeski Otac koji će nam uzvratiti.

Juda je primjer  kakav je kraj čovjeka koji svojevoljno napušta i izdaje Isusa. Završava u tami i mraku, doživljava očaj i samoću, vješa se i vječno propada. Petar pada, ali se kaje i spašava se. Nitko ne može garantirati za sebe da će se u trenucima kušnje održati na Božjem putu.

Sveti Antun nam svojim životom govori da treba okrenuti lice Gospodinu i tražiti ga, ostati mu vjeran. Težak je to put, ali Sveti Antun je doživio da mu je Dijete Isus na rukama, život mu je bio pun milosti i blagoslova i Bog ga je proslavio u vječnosti. Pater Josip Vukoja  pozvao je vjernike da obnove zajedničku molitvu u obitelji i da razmišljaju i meditiraju  o Muci Gospodinovoj.

Nakon Svete Euharistije i ljubljenja relikvija Svetoga Antuna, svi su pateri još dugo strpljivo ispovijedali i mirili ljude s Bogom. Crkva je postala velika ispovjedaonica.

Mada Gospodin i nije čuo sve  naše molitve, želje i nadanja,  ne idemo kući razočarani.  Okrijepio je naša srca toplinom i radošću svoje nazočnosti.

<< Prethodna 1 2 3 ... 119 120 121 122 123 Slijedeća >>